اطلاعات فرودگاه های استانبول

فرودگاه آتاتورک:

فرودگاه آتاتورک بعد از فرودگاه بین‌المللی صبیحا گوکچن در سال ۱۹۲۴ در منطقه Yeşilköyواقع در استانبول اروپایی ترکیه در فاصله ۱۶ کیلومتری از مرکز شهر استانبول افتتاح شد. این فرودگاه به یاد مصطفی کمال آتاتورک ،بنیان‌گذار جمهوری ترکیه، Atatürk Havalimanı نام‌گذاری شده‌است.

بزرگترین فرودگاه استانبول با بیشترین مسافر محسوب می شود و در صنعت گردشگری ترکیه بسیار موثر است.

نیرو هوایی ارتش ترکیه نیز پایگاه نظامی در فرودگاه آتاتورک دارد.

اطلاعات پرواز فرودگاه آتاتورک استانبول ترکیه: 

برای دسترسی به اطلاعات پرواز آنلاین فرودگاه آتاتورک استانبول ترکیه کلیک کنید.

 این فرودگاه توسط شرکت ترکی TAV (Tepe-Akfen-Ventures)‎ اداره می‌شود. 

ایرلاین های این فرودگاه عبارتند از :

 استار لاینز قزاقستان ، اسکای ایرلاین ، سان اکسپرس ، ترانس آویا ، ترکیش ایرلاینز ، آنادولو جت ، ویز ایر ، یوروپ ایرپست ، ترانس آویا ، جزیره ایرویز ، جت ایر فلای ، اردن اوی ایشن ، ایران ایر ، کوبان ایرلاینز ، بلو اکسپرس ، بوراجت ، داغستان ایرلاینز ، دوبروونیک ایرلاینز ، ایزی جت ، ایزی جت سوئد ، فلای دبی ، گرمان وینگز، مولدوویان ایرلاینز ، شرکت هوایی پگاسوس ، ساراتوف ایرلاینز ، شام وینگز ایرلاین، اسپان ایر، وولینگ اشاره نمود.

این فرودگاه بین المللی پروازهای گسترده ای به اکثر نقاط جهان دارد. 

تعدادی از مسیرهای پروازی عبارتند از:

دوسلدورف ، فرانکفورت ، برلین ، بروکسل، پاریس، مونیخ، کپنهاگ، آمستردام، استکهلم، تفلیس، میلان، بن، بیروت ، آنتالیا، قبرس، برگامو، زوریخ، وین، ازمیر، کلن، بدروم،وان، آنکارا، آدانا، هانوور، کایسری، سامسون، صوفیه، تهران، لندن، دیاربکر، غازی آنتپ، قونیه، بازل و ..

برای دسترسی به فرودگاه آتاتورک می توانید از طریق مترو یا سرویس های فرودگاه به نام هاواتاش HAVATAŞ استفاده کنید.

دسترسی به فرودگاه آتاتورک از طریق مترو : برای رسیدن به فرودگاه آتاتورک استانبول، سوار خط M1 شوید.


فرودگاه سابیها:

فرودگاه آتاتورک که در بخش اروپایی استانبول قرار دارد به اندازه کافی بزرگ نبود تا بتواند نیازهای حجم زیادی از مسافران را که به یکباره استانبول را به عنوان مقصد گردشگریشان انتخاب کرده بودند برآورده کند به همین دلیل فرودگاه سابیها را ساختند. در ابتدا ظرفیت ترمینال بین المللی این فرودگاه ۳ میلیون مسافر و ظرفیت ترمینال داخلی آن نیم میلیون مسافر در سال بود تا اینکه در ژوئن ۲۰۰۷ توافق شد که ترمینال فرودگاه سابیها را بزرگتر کنند تا تعداد مسافران آن به ۲۵ میلیون نفر برسد. در اواسط سال ۲۰۰۸ کلنگ ساخت ترمینال زده و در اکتبر ۲۰۰۹ افتتاح شد. در سال ۲۰۱۱ این فرودگاه حدود ۱۱ میلیون مسافر را جابجا کرد که در مقایسه با سال ۲۰۰۹، ۷۱ درصد افزایش پیدا کرده بود. در سال ۲۰۱۱ هدف گذاری شد تا این فرودگاه در سال ۲۰۲۳ بتواند پذیرای ۲۵ میلیون مسافر باشد اما در سال ۲۰۱۵، ۲۸ میلیون مسافر را به خود دید.

در سپتامبر ۲۰۱۰ در کنگره ایرلاین های ارزان قیمت دنیا که در لندن برگزار می شد فرودگاه سابیها به عنوان بهترین فرودگاه دنیا معرفی و برنده جایزه شد. اما این تنها جایزه ای نبود که در سال ۲۰۱۰ به این فرودگاه داده شد و جوایز دیگری مثل موفق ترین سرمایه گذاری توریسم ۲۰۱۰ را هم از آن خود کرد.

فرودگاه سابیها در سال ۲۰۱۵ با حدود ۲۸ میلیون مسافر و حدود ۲۰۶ هزار جابجایی هواپیما دومین فرودگاه پر رفت و آمد تک بانده دنیا شد. این فرودگاه فقط یک باند دارد که طول آن ۳ هزار متر است و تقریبا همه ایرلاین های مهم دنیا به آن پرواز انجام می دهند.

امکانات فرودگاه سابیها

  • برای پارک خودروهای مختلف پارکینگی با گنجایش حدود ۴ هزار خودرو ساخته شده است.
  • در فرودگاه، هتلی ۴ طبقه با ۱۲۸ اتاق وجود دارد.
  • سالن کنفرانس امکان فعالیت های اداری و بیزینسی را فراهم کرده است.
  • فود کورتی بزرگ با تعداد زیادی کافه و رستوران با غذاها و خوراکی های خوشمزه از شما پذیرایی می کند.
  • فروشگاه های فری شاپ (Free Shop)

برای دسترسی به فرودگاه سابیها می توانید از سرویس های فرودگاه به نام هاواتاش HAVATAŞ استفاده کنید.


فرودگاه جدید استانبول:

فرودگاه جدید استانبول بزرگ‌ترین فرودگاه جهان می‌شود  │ ۳۲٫۴ میلیون گردشگر سال ۲۰۱۷ به ترکیه رفتند.
استانبول در حال ساختن فرودگاه جدیدی است که جایگزین فرودگاه قدیمی آتاتورک و میزبان بزرگ‌ترین پایانه هتل اروپا خواهد شد.
شرکت آی‌جی‌ای، شرکت پیمانکارِ فرودگاه جدید استانبول در ترکیه قراردادی را برای ساخت هتلی با گروه هتل‌های زنجیره‌ای یوتل در لندن امضا کرد.
این هتل جدید که در مجموع ۴۵۱ اتاق دارد یکی از بزرگ‌ترین هتل‌های فرودگاهی جهان خواهد بود که هم از طریق محدوده مرز هوایی و هم در محدوده پیش‌از کنترل گذرنامه دسترسی به آن میسر است. فضای هتل در محدوده مرز هوایی دارای ۱۰۲ اتاق و در محدوده پیش‌از کنترل گذرنامه دارای ۳۴۹ اتاق است.
فضای هتل در محدوده پیش‌ از کنترل گذرنامه به رستوران، باشگاه ورزشی و کافی‌شاپ مجهز است.
فرودگاه جدید استانبول قرار است با گنجایش ۲۰۰ میلیون مسافر در سال به بزرگ‌ترین فرودگاه جهان تبدیل شود. این فرودگاه که در چهار فاز تکمیل خواهد شد از ۶ باند پرواز، سه پایانه و ۱۰۰هزار مترمربع فضای فروش تشکیل می‌شود.
فناوری‌های هوشمند در تسریع روند فرآیندهای کنترل گذرنامه به مسافران این فرودگاه کمک خواهند کرد.
در حال‌ حاضر، فرودگاه بین‌المللی آتاتورک پانزدهمین فرودگاه پرتردد جهان است. فرودگاه جدید که در زمینی به مساحت ۷۶٫۵ میلیون مترمربع در فاصله ۳۴٫۵ کیلومتری از مرکز استانبول درحال ساخت است به قطب اتصال آفریقای شمالی، اروپا و آسیا تبدیل خواهد شد.
این فرودگاه به ۲۲۸ میز کنترل گذرنامه، ۲۰ هزار صندلی انتظار و ۴۰ هزار جای پارک مجهز است. پس‌از جایگزینی با فرودگاه آتاتورک، فرودگاه جدید استانبول به قطب اصلی شرکت هواپیمایی ترکیش تبدیل خواهد شد. این شرکت هواپیمایی از استانبول به بیش‌از ۱۱۰ کشور جهان پرواز می‌کند و بسیاری از گردشگران بین‌المللی با این پرواز به شهر آسیایی‌اروپایی ترکیه می‌آیند.
ترکیه پس‌از کاهش تعداد گردشگران ورودی در سال ۲۰۱۶ به‌سبب حملات تروریستی، بار دیگر روند روبه‌رشدی را در بخش گردشگری درپیش گرفته است به‌طوری‌که این کشور در سال ۲۰۱۷ به ۳۲٫۴ میلیون گردشگر خوش‌آمد گفت که از این تعداد ۱۰٫۸ میلیون نفر از شهر استانبول بازدید کردند.
رقم گردشگران ورودی ترکیه در سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۵ میلیون گردشگر سال ۲۰۱۶ با رشد قابل‌توجهی مواجه بود. سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳۶ میلیون نفر از این کشور بازدید کردند که این رقم در سال ۲۰۱۴ برابر با ۴۲ میلیون نفر بود.